صفحۀ اصلی
 
جشنواره‌ها
 
نمایشگاه آثار تصویری
 
نمایشگاه آثار ادبی
 
پرسش‌های متداول
 
ارتباط با طوبی
 
درباره طوبی
 

 

گزارش برگزاری

اولین جشنواره‌ی الکترونیکی طوبی

 
مقدمه اهداف جشنواره
شیوه برگزاری زمانبندی برنامه ها
جشنواره از نگاه آمار جشنواره دوم ...

 مقدمه
امروز ما در عصر ارتباطات و اطلاعات قرار داریم. موج گسترده‌ای از اطلاعات به راحتی در دسترس همگان است و هر کسی می‌تواند هر گونه اطلاعاتی را در کوتاه‌ترین زمان به دست آورد. این عرصه‌ی نو برای ما بشارت‌دهنده‌ی فراهم شدن امکان و فضای جدیدی است برای آن که بتوانیم با استفاده از ابزارها و امکاناتی که فن‌آوری‌های نوین در اختیار ما قرار می‌دهند، به رشد، گسترش و معرفی فرهنگ غنی اسلامی بپردازیم.
در میان معارف و آموزه‌های دینی یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند به عنوان زیربنا و محور سایر تعالیم این دین انسان‌ساز و سعادت‌آفرین باشد، موضوع امامت و ولایت است. بی‌شک شناخت این موضوع و تحکیم پیوند اعضای جامعه با پیشوا و امام معصوم خود، می‌تواند تضمین کنندة سعادت و خوش‌بختی دنیا و آخرت آنان باشد. این در حالی است که با کمال تأسف به جرأت می‌توان ادعا کرد که اکنون جامعه ما در شناخت امام زمان خود با نوعی بحران مواجه است. بحرانی که بر اساس حدیث شریف پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) که فرمودند: «هر کس از دنیا برود و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است»، بنیان‌های دینی جامعه را با تهدیدی جدی مواجه می‌کند. این وضعیت، لزوم شناساندن حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) و مسئولیت سنگین ما در قبال معرفی دکترین مهدویت به آحاد جامعه را بیش از پیش آشکار می‌کند.
گروه فرهنگی طوبی با توکل به خدا و عنایات حضرت ولی‌عصر - ارواحنا فداه- تلاش می‌کند با استفاده از فن‌آوری‌های جدید و ظرفیت فراوان شبکة اینترنت در جهت رشد و گسترش فرهنگ انتظار و بسط جامعه مهدوی و زمینه‌سازی فکری و فرهنگی برای ظهور حضرتش گام‌های نوینی بردارد و در این راستا توفیق یافت تا با ارائه و اجرای طرح اولین جشنواره الکترونیکی طوبی، تجربه‌ی موفقی را در راه رسیدن به این هدف بزرگ به دست آورد. این جشنواره اولین گامی بود که در نوع خود اقدام به ایجاد نوعی حرکت و تکاپو در بین اقشار مختلف جامعه کرد و این حرکت و تکاپو منجر به گردآوری مجمو‌عه‌ای از آثار ارزشمند فرهنگی در رابطه با شخصیت حضرت ولی عصر(علیه السلام) شد که هم برای تهیه‌کنندگان آن آثار و هم برای دیگر افراد، منشأ خیر و برکت‌های بی‌شماری خواهد بود.
امید است این حرکت خودجوش فرهنگی که به همت جمعی از جوانان فعال در عرصه‌ی اینترنت شکل گرفت و با حمایت مسئولان دل‌سوز و متعهد نهادهای فرهنگی و سازمان‌های مرتبط با کاربری فناوری اطلاعات به ثمر رسید، در آینده استمرار یابد و شاهد توفیقات بزرگ‌تری در این مسیر مقدس باشیم.
  بازگشت به بالای صفحه


اهداف جشنواره:

برگزار کنندگان این جشنواره با برگزاری آن به دنبال اهداف بلندی بودند که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱.   ایجاد زمینه‌ای برای آشنایی بیش‌تر اقشار تحصیل‌کرده با شخصیت و ابعاد وجودی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) ؛

۲.   تلاش برای افزایش فعالیت‌های مذهبی در عرصة اینترنت؛

۳.  گسترش فرهنگ استفادة صحیح از شبکة اینترنت؛

۴.   ایجاد زمینه‌ای برای تولید آثار فرهنگی و هنری متناسب با فناوری اطلاعات و مرتبط با شخصیت حضرت امام زمان (علیه‌السلام) ؛

اکنون پس از پایان یافتن اولین مرحله از کار، به لطف الهی نتایج به دست آمده، نشانگر نزدیک شدن به این اهداف است و در صورت تداوم طرح، می‌توان به نتایج و دست‌آوردهای بزرگ‌تری نیز امید داشت.

    بازگشت به بالای صفحه

شیوه‌ی برگزاری جشنواره

همان گونه که از نام جشنواره مشخص است، کلیه‌ی بخش‌ها و رشته‌های آن به گونه‌ای طراحی شد که به آسانی از طریق شبکه‌ی اینترنت قابل اجرا و دست‌یابی باشد. در واقع تلاش شد تا یک جشنواره‌ی کامل فرهنگی و هنری که معمولا با تشکیلات و امکانات بسیار گسترده و با به کار گیری نیروهای اجرایی متعدد و اختصاص فضای فیزیکی وسیع برگزار می‌شود، این بار بدون نیاز به آن لوازم، در سطحی گسترده‌تر و فراتر از مرزهای جغرافیایی، در فضای سایبر اجرا شود.

برای این منظور، ضمن ایجاد پایگاه www.toobaa.com   در شبکه‌ی اینترنت که به عنوان دبیرخانه‌‌ی جشنواره، همه‌ی نیازهای ارتباطی و اطلاع‌رسانی را برآورده می‌ساخت، رشته‌ها و مسابقات متنوعی برای شرکت در این جشنواره طراحی و اعلام شد. این رشته‌ها عبارت بودند از:

الف. بخش رایانه‌ای:

·        طراحی کاغذ دیواری (Wallpaper‌) با موضوع مهدویت و انتظار.

·        طراحی کارت تبریک به مناسبت نیمه شعبان.

·        طراحی نماهنگ در رابطه با شخصیت حضرت ولی عصر (علیه السلام).

·        طراحی قالب (Template) برای سایت و یا وبلاگ‌هایی که بخواهند در ارتباط با  شخصیت امام زمان (علیه السلام) فعالیت کنند.

ب. بخش ادبی:

·        شعر و قطعه‌ی ادبی در مدح و ثنای آن حضرت و موضوع انتظار.

·        داستان کوتاه در رابطه با میلاد، زندگانی، غیبت و ارتباط با آن حضرت.

ج. بخش عمومی:

·        مسابقه چهارگزینه‌ای از متن‌هایی که به صورت مستمر در طول جشنواره در سایت ارانه می‌شد.

·        مسابقة پیوندها به منظور جمع‌آوری مجموعه‌ای از نشانی‌های مربوط به صفحات موجود در اینترنت که به موضوع مهدویت پرداخته‌اند.

د. بخش پژوهشی:

·        مقاله‌نویسی که همراه با فراخوان مقاله در موضوعاتی خاص و یا به صورت آزاد در رابطه با موضوعات مرتبط با مهدویت بود.

شیوه‌ی شرکت در این جشنواره به این صورت بود که علاقه‌مندان می‌توانستند پس از تکمیل فرم ثبت‌نام و عضویت در سایت، در هر یک از رشته‌های فوق شرکت و آثار خود در ارتباط با شخصیت و ابعاد وجودی حضرت ولی‌ عصر (علیه‌ السلام‌) را از طریق سیستم دریافت آثار سایت، ارسال کنند.

البته از میان رشته‌های فوق، تنها یک رشته، مستلزم ارسال اثری خاص نبود. این رشته که به منظور که با هدف ایجاد امکان شرکت عموم اقشار علاقه‌مند طراحی شد، مسابقه‌ی چهار گزینه‌ای بود. در این رشته، در طول مدت برگزاری جشنواره، هر سه روز یک بار متنی در خصوص شناخت شخصیت و مسائل مربوط به زندگانی امام زمان (ارواحنا فداه) در سایت قرار داده می‌شد و مسابقه‌ای چهار گزینه‌ای از آن منبع برگزار می‌شد. اتفاقا بیشترین استقبال نیز از همین رشته به عمل آمد.

    بازگشت به بالای صفحه

زمان‌بندی برنامه‌ها: 

با وجود آن که اصل ایده و طرح برگزاری این جشنواره در تاریخ ۱۳/۶/۸۲ برای مسئولان جشنواره مشخص و قطعی شد، با همت و تلاشی شبانه‌روزی، پایگاه اینترنتی آن در تاریخ ۲۰/۶/۸۲ کاملا آماده و با همه‌ی امکانات فنی لازم در شبکه‌ی اینترنت قابل دست‌رسی بود. از همین تاریخ تبلیغات محدود جشنواره نیز از طریق برخی سایت‌های پربیننده‌ی فارسی آغاز شد.

آغاز زمان شرکت در جشنواره و جمع‌آوری آثار، از روز اول مهر بود و مهلت این بخش، روز ۱۵/۷/۸۲ اعلام شد. اما با توجه به درخواست شرکت‌کنندگان، این مهلت تا پایان روز ۱۷ مهر تمدید شد. همه‌ی برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده بود که مراسم اختتامیه و اهدای جوایز جشنواره در روز ۲۰ مهر مصادف با نیمه‌ی شعبان و سالروز میلاد مسعود حضرت مهدی (علیه السلام) برگزار شود. بر همین اساس، کار داوری آثار رسیده با استفاده از کمیته‌های تخصصی داوری به صورت فشرده از تاریخ ۱۷/۷/۸۲  تا روز ۱۹/۷/۸۲ انجام گرفت. نتایج کار داوری، از روز ۱۹ مهر و در برخی رشته‌ها که داوری آن به طول انجامیده بود، صبح روز ۲۰ مهر در سایت جشنواره اعلام شد. مراسم اختتامیه نیز در زمان مقرر و با حضور برخی از شرکت‌کنندگان و برگزیدگان رشته‌های مختلف جشنواره در محل سالن اصلی سینما فلسطین برگزار شد.

   بازگشت به بالای صفحه

جشنواره از نگاه آمار:

با وجود مشکلات و محدودیت‌های فراوانی که بخش عمده‌ی آن به خاطر نو بودن طرح و اولین تجربه بودن آن ایجاد شده بود، آمار مربوط به بخش‌های مختلف جشنواره نشانگر توفیق نسبی این حرکت خودجوش است:

·        در این مدت کوتاه، بیش از ۷۰۰۰۰  بازدید از سایت جشنواره به عمل آمد. این استقبال به گونه‌ای بود که در برخی از روزها، میزان آن به بیش از ۴۰۰۰ بازدید در روز می‌رسید.

·        تعداد شرکت کنندگان در رشته‌های مختلف جشنواره ۱۵۳۰ نفر بود.

·        در این مدت، تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه‌ی جشنواره ۶۰۰ اثر بود. (اختلاف این عدد با تعداد شرکت‌کنندگان، به سبب شرکت گروه عمده‌ای از افراد در مسابقه‌ی چهار گزینه‌ای است.)

·        از میان این آثار، تعدادی که به مرحله‌ی داوری راه یافت، عبارت بود از:

۹۰ اثر در رشته‌ی کاغذ دیواری

۵۰ اثر در رشته‌ی کارت تبریک

۱۱۰ اثر در رشته‌ی شعر و قطعه‌ی ادبی

۹ اثر در رشته‌ی مقاله‌نویسی

۴۰ اثر در رشته‌ی داستان‌نویسی

۴۰ اثر در رشته‌ی پیوندها

از آنجا که در رشته‌های طراحی نماهنگ و طراحی قالب سایت و وبلاگ، آثار قابل توجه و قوی ارسال نشده بود، این دو رشته در مرحله‌ی داوری نهایی از فهرست رشته‌های جشنواره حذف شد.

·        تعداد ۵۷۰ نفر نیز در مسابقه‌ی چهار گزینه‌ای شرکت کردند.

·        بیش از ۲۵۰ نفر در مراسم اختتامیه شرکت کردند.

·        کلیه‌ی امور طراحی و اجرایی جشنواره، ۱۵ شهریور ۸۲ آغاز شد.

·        تاریخ اتمام کار جشنواره ۲۰ مهر ۸۲ بود.

·        هسته‌ی اصلی برگزارکننده‌ی جشنواره تنها ۳ نفر بود.

   بازگشت به بالای صفحه

اطلاعات تکمیلی در مورد اولین جشنواره الکترونیکی طوبی

 
 Home | Site map | Contact us | About us
Copyright 2002-2005 TOOBAA cultural group (None Government Organization) . All rights reserved.
 

125